Празник на града

А

 

Айтос – 26 октомври (Димитровден)

Аксаково – последната неделя на август

Алфатар – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Антоново – 17 януари (на тази дата селището е обявено за град)

Априлци – неделя, 8 седмици преди Великден (Месни заговезни)

Ардино – 13 октомври

Асеновград – мени се всяка година, обикновено е през май

Ахелой – 40 дни след Великден (Спасовден)

Ахтопол – 6 юни

 

Б

 

Балчик – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Банкя – 15 юли (Св. мъченици Кирик и Юлита)

Банско – 5 октомври (Освобождението на града)

Баня – последната събота на август

Батак – 17 май (Априлското въстание)

Батановци – 40 дни след Великден (Спасовден)

Белене – 7 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Белица – 15 август (Голяма Богородица)

Белово – 14 август (Освобождението на града)

Белоградчик – 29 юни (Петровден)

Белослав – 26 октомври (Димитровден)

Берковица – 8 септември (Рождество на Пресвета Богородица)

Благоевград – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Бобов дол – 27 октомври (на тази дата селището е обявено за град)

Бобошево – последната събота на август

Божурище – края на май

Бойчиновци – 7 октомври

Болярово – 26 октомври (Димитровден)

Борово – 5 септември

Ботевград – 29 ноември (Освобождението на града)

Брацигово – 12 май (Априлското въстание)

Брегово – третата събота на август

Брезник – 14 октомври (Петковден)

Брезово – 29 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Брусарци – третата седмица на август

Бургас – 6 декември (Никулден)

Бухово – последната неделя на юни

Българово – 2 май

Бяла (Варна) – 5 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Бяла (Русе) – 6 май (Гергьовден)

Бяла Слатина – 14 септември (Кръстовден)

Бяла черква – 11 май (Априлското въстание)

 

В

Варна – 15 август (Голяма Богородица)

Велики Преслав – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Велико Търново – 22 март (Битката при Клокотница)

Велинград – първата събота на юли

Ветово – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Ветрен – 5 май (на тази дата селището е обявено за град)

Видин – 26 октомври (Димитровден)

Враца – 1 юни (смъртта на Христо Ботев)

Вълчедръм – 14 октомври (Петковден)

Вълчи дол – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Върбица – средата на септември

Вършец – втората седмица на август

 

Г

Габрово – 17 май

Генерал Тошево – 8 ноември (Архангеловден)

Главиница – 26 октомври (Димитровден)

Глоджево – средата на юни

Годеч – 28 юни (Видовден)

Горна Оряховица – 29 май (смъртта на Георги Измирлиев)

Гоце Делчев – октомври

Грамада – 8 септември

Гулянци – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Гурково – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Гълъбово – 27 август (на тази дата селището е обявено за град)

 

Д

 

Две Могили – 14 май

Дебелец – 2 август

Девин – началото на  октомври  (Освобождението на града)

Девня – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Джебел – 19 май (Първата демонстрация на българските турци срещу Възродителния процес)

Димитровград – 2 септември (на тази дата е основан Димитровград)

Димово – 27 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Добринище – 22 септември (Денят на Независимостта)

Добрич – 25 септември (на тази дата Южна Добруджа е присъединена към България)

Долна баня – 40 дни след Великден (Спасовден)

Долна Митрополия – 22 август (на тази дата селището е обявено за град)

Долна Оряховица – първата събота на септември

Долни Дъбник – първата събота и неделя на август

Долни Чифлик – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Доспат – последната събота и неделя на август

Драгоман – последната събота на август

Дряново – края на октомври

Дулово – 14 май

Дунавци – 1 октомври (на тази дата селището е обявено за град)

Дупница – 19 октомври (Ден на Св. Иван Рилски)

Дългопол – 27 август

 

Е

Елена – 21 май (Св.св. Константин и Елена)

Елин Пелин – юни

Елхово – края на март

Етрополе – 29 юни (Петровден)

 

 

З

Завет – края на юли/началото на август

Земен – 9 август (на тази дата селището е обявено за град)

Златарица – 9 май (на тази дата селището е обявено за град)

Златица – последната неделя на май

Златоград – 21 ноември

 

 

И

Ивайловград – 14 февруари (Трифон Зарезан)

Игнатиево – 12 юни

Искър – втората неделя на юни

Исперих – 21 май

Ихтиман – 15 август (Голяма Богородица)

 

К

Каблешково – последната събота и неделя на септември

Каварна – 6 май (Гергьовден)

Казанлък – края на май/началото на юни (Розобер)

Калофер – няма определен

Камено – 6 септември (Съединението на България)

Каолиново – 16 октомври

Карлово – 18 юли (Рожденият ден на Васил Левски)

Карнобат – 26 септември (Св. Йоан Богослов)

Каспичан – последната седмица на май

Кермен – 14 октомври (Петковден)

Килифарево – последната неделя на август

Китен – 40 дни след Великден (Спасовден)

Клисура – 1 май (Априлското въстание)

Кнежа – 23 ноември (на тази дата селището е обявено за град)

Козлодуй – 30 май (четата на Христо Ботев)

Койнаре – последната събота и неделя на юни

Копривщица – 1 май (Априлското въстание)

Костандово – 21 май (Св.св. Константин и Елена)

Костенец – четвъртата събота на септември

Костинброд – 17 септември (Вяра, Надежда и Любов)

Котел – 1 ноември (Ден на народните будители)

Кочериново – 21 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Кресна – 19 октомври (Ден на Св. Иван Рилски)

Криводол – 29 август (на тази дата селището е обявено града)

Кричим – 27 август (на тази дата селището е обявено за град)

Крумовград – 6 октомври (Освобождението на града)

Крън – 8 ноември (Архангеловден)

Кубрат – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Куклен

Кула – 19 август (на тази дата селището е обявено за град)

Кърджали – 21 октомври (Битка при Кърджали)

Кюстендил – 29 януари (Освобождението на града)

 

Л

Левски – 18 юли (Рождения ден на Васил Левски)

Летница – 29 май (на тази дата селището е обявено за град)

Ловеч – 11 май (Св.св. Кирил и Методий)

Лозница – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Лом – 17 септември (Вяра, Надежда и Любов)

Луковит – 3 декември (на тази дата селището е обявено за град)

Лъки – последната събота на август

Любимец – 27 август (на тази дата селището е обявено за град)

Лясковец – 29 юни (Петровден)

 

М

Мадан – края на август

Маджарово – последната събота на септември или първата събота на октомври

Малко Търново – 25 октомври (Освобождението на града)

Мартен – 6 май (Гергьовден)

Мездра – 6 май (Гергьовден)

Мелник – 31 август (Св. Зона)

Меричлери – 22 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Мизия – 2 август (Илинден)

Момин проход - третата неделя на септември

Момчилград

Монтана – 50 дни след Великден (Св. Дух, Петдесетница)

Мъглиж – една седмица преди Великден (Цветница)

 

Н

Неделино – около 3 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Несебър – 15 август (Голяма Богородица)

Николаево – 6 декември (Никулден)

Никопол – 15 август (Голяма Богородица)

Нова Загора – 14 октомври (Петковден)

Нови Искър – 30 май

Нови Пазар – 14 октомври (Петковден)

 

О

Обзор – 24 юни (Еньовден)

Омуртаг – 7 юни (на тази дата в Космоса полита втория български космонавт Александър Александров)

Опака – 5 септември

Оряхово – 21 ноември (Освобождението на града)

 

П

Павел баня – 8 септември (Рождество на Богородица)

Павликени – 29 юни (на тази дата селището е обявено за град)

Пазарджик – 21 май (Св.св. Константин и Елена)

Панагюрище – 2 май (Априлското въстание)

Перник – 19 октомври (Освобождението на града)

Перущица – 10 май (Априлското въстание)

Петрич – 6 май (Гергьовден)

Пещера – 6 май (Гергьовден)

Пирдоп – първата събота на август

Плачковци – 1 август

Плевен – 15 май

Плиска – 2 май

Пловдив – 6 септември (Съединението на България)

Полски Тръмбеш – 8 септември (Рождество на Богородица)

Поморие – 6 май (Гергьовден)

Попово – 10 юни

Пордим – 26 октомври (Димитровден)

Правец – 16 октомври (на тази дата селището е обявено за град)

Приморско – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Провадия – седмица преди Великден (Цветница)

Първомай – 1 май (Ден на труда)

 

Р

Раднево – 7 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Радомир – 26 октомври (Димитровден)

Разград – 28 януари (Освобождението на града)

Разлог – 24 октомври (Освобождението на града)

Ракитово – 6 юли (Еньовден, стар стил)

Раковски – 3 февруари (на тази дата селището е обявено за град)

Рила - 50 дни след Великден (Св. Дух)

Роман – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Рудозем – средата на август

Русе – 6 май (Гергьовден)

 

С

Садово – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Самоков – 21 август (Св. Симеон Самоковски)

Сандански – първия четвъртък след Великден (Светли четвъртък)

Сапарева баня –

Свети Влас – 2 май (Св. Власий)

Свиленград – 5 октомври (Освобождението на града)

Свищов – последните събота и неделя на септември

Своге – 29 юни (Петровден)

Севлиево – средата на октомври

Сеново – 19 април

Септември – първата събота на септември

Силистра – 14 септември (Кръстовден)

Симеоновград – 6 декември (Никулден)

Симитли – 8 септември (Рождество на Богородица)

Славяново – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Сливен – 26 октомври (Димитровден)

Сливница – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Сливо поле – третата неделя на август

Смолян – 21 октомври (Освобождението на града)

Смядово – 21 ноември (Ден на християнското семейство)

Созопол – 17 юли (Св. Марина)

Сопот – 5 септември

София – 17 септември (Вяра, Надежда и Любов)

Средец – 23 септември

Стамболийски – 50 дни след Великден (Св. Дух)

Стара Загора – 5 октомври  (на тази дата започва възстановяването на града след Старозагорското клане)

Стражица – 15 август (Успение Богородично)

Стралджа – 8 ноември (Архангеловден)

Стрелча – 2 август (на тази дата селището е обявено за град)

Суворово – 1 май (Ден на труда)

Сунгурларе – 14 февруари (Св. Трифон Зарезан)

Сухиндол – 14 февруари (Св. Трифон Зарезан)

Съединение – 5 септември (началото на Съединението на България)

Сърница – средата на септември

 

Т

Твърдица – 14 октомври (Петковден)

Тервел – 6 май (Гергьовден)

Тетевен – 1 ноември (Освобождението на града)

Тополовград – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Троян – 14 октомври (Петковден)

Трън – 14 октомври (Петковден)

Тръстеник – 40 дни след Великден (Спасовден)

Трявна – юни

Тутракан – 21 септември (Освобождението на града)

Търговище – 29 януари (Освобождението на града)

 

У

Угърчин – 22 март

 

Х

Хаджидимово – 6 май (на тази дата селището е обявено за град)

Харманли – 2 май (Св. Атанасий)

Хасково – 8 септември (Рождество на Богородица)

Хисаря – началото на юни

 

Ц

Цар Калоян – последните събота и неделя на август

Царево – 6 декември (Никулден)

 

Ч

Чепеларе – 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост)

Червен бряг – първата седмица на септември

Черноморец – 6 декември (Никулден)

Чипровци – 2 май

Чирпан – 6 септември (Съединението на България)

 

Ш

Шабла – 2 юни

Шивачево – 26 октомври (Димитровден)

Шипка – 15 август (Голяма Богородица)

Шумен – 11 май (Св.св. Кирил и Методий)

 

Я

Ябланица – 50 дни след Великден (Св. Дух)

Якоруда – 4 септември (на тази дата селището е обявено за град)

Ямбол – 50 дни след Великден (Св. Дух)

BGtop

Bulgarian TOP
0   1   2   3 4   5

Рейтинг класация на българските сайтове 5rov.com